Jak vybrat domovní alarm?

Zloději mezi námi vždy byli a budou. V dnešní době však díky moderním technologiím dokážete svůj majetek ochránit stále jednodušeji a úspěšněji. Domovní alarmy jsou navíc právě díky technologickému pokroku nejen čím dál pokročilejší, ale také dostupnější. Říká se, že zloděje dělá příležitost. Vyberte si s námi domovní alarm, a nikomu ji tak zbytečně nedejte.

S domovním alarmem vystavíte zlodějům razantní stopku

Před výběrem

Základní požadavky

Nejprve byste měli vědět, kde a co přesně chcete domovním alarmem pohlídat. Zda to bude vnějšek domu a třeba i se zahradou, nebo se zaměříte na zabezpečení interiéru a jednotlivých pokojů a chodeb. Máte možnost zabezpečit pouze vchodové dveře, nebo každou místnost zvlášť.

Důležitá bude také úroveň zabezpečení. Máte na výběr mezi jednoduššími možnostmi, jako jsou čidla pohybu, nebo si můžete pořídit kamerový systém, infrazávoru, sirénu a další doplňkové hlásiče.

Řídicí jednotky bývají většinou v technických místnostech nebo u vchodových dveří. Další prvky patří na okna, stěny a také na jakékoliv dveře, jimiž se může zloděj do vašeho domu dostat.

Kus či sada

V e-shopech máte často na výběr mezi jednotlivými prvky zabezpečení a celými sadami. Sady bývají sice o něco dražší, nicméně máte zajištěnou kompatibilitu. Především jde však o důkladnější druh zabezpečení, často několika různými způsoby. Jedná se o ideální řešení pro ne příliš technicky zdatné lidi, kteří si nechtějí instalovat jednotlivé prvky kus po kusu.

Připojení

Zde máte 2 možnosti. Tou první je bezdrátové připojení, které potřebuje domácí WiFi síť, nebo GSM signál, aby spolu mohly jednotlivé prvky komunikovat. K výhodám tohoto řešení patří snadná přenositelnost samostatných prvků a instalace i následné připojení dalších čidel a doplňků. K nevýhodám patří nezbytnost provozu na baterii a v porovnání s drátovou variantou i vyšší cena.

Oproti tomu drátovou variantu zapojíte do elektrické sítě a nemusíte se bát jakéhokoliv výpadku. Alarmy totiž mají často záložní baterii na několik dalších hodin provozu. Tyto systémy jsou navíc prakticky bezúdržbové a hodí se třeba i do objektů, které nenavštěvujete tak často.

Na instalaci takového alarmu byste však měli myslet už při stavbě domu, protože zdmi povedete jednotlivé dráty a kabely. Při pozdějším rozhodnutí bude třeba využít různé krycí lišty na podlahy a zdi. Složitější je i manipulace s jednotlivými prvky. Tyto nevýhody ale kompenzuje nízká cena.

Ideální je spojení alarmu a kamer

Co je chytrá domácnost? Místo vybavené různými propojenými technologiemi a zařízeními, které můžete ovládat dálkově - jako třeba domovní alarm.

Součásti alarmu

Řídicí jednotka

Jde o „krabičku“, kterou byste měli umístit do technické místnosti, nebo do blízkosti vchodových dveří. Právě ona komunikuje se všemi dalšími částmi domovního alarmu a také s dálkovým ovládáním nebo aplikací. Je to právě řídicí jednotka, jež může automaticky zavolat policii nebo aktivovat další prvky zabezpečení.

Čidla pohybu

Zabezpečení, které funguje na principu vyzařovaného tepla - osobou nebo zvířetem. Jakmile díky tomuto záření dojde ke změně teploty, spustí se alarm. V tomto případě je důležitá správná kalibrace, aby zařízení nespouštěl např. váš domácí mazlíček, ale skutečně pouze nezvaný návštěvník.

Magnetické detektory

Jedná se o nejčastější zabezpečení dveří nebo oken a skládá se ze 2 částí – řídicí a magnetické. Jakmile jsou v těsné blízkosti (okna nebo dveře jsou zavřené), vytvoří se magnetické pole a vše je v pořádku. Pokud dojde k neplánovanému otevření, magnetické pole se přeruší a alarm spustí.

Kamera

Ve chvíli, kdy chcete mít přehled nejen o tom, že se něco děje, ale také o tom, co přesně se děje, je kamera ideální. Jejím prostřednictvím můžete vidět nejen každého návštěvníka u vchodových dveří, ale také jednotlivé místnosti. Pokročilé domovní alarmy umožňují přenos obrazu do aplikace v chytrém telefonu nebo v počítači.

Hlásič

Zloději ale nemusí představovat jediné riziko pro váš dům. Proto je vhodné doplnit jeho zabezpečení o další prvky – hlásiče. Ty reagují např. na přítomnost unikajícího plynu nebo na kouř ze vznikajícího požáru. Často tak bývají např. v kuchyni, koupelně, kotelně nebo v blízkosti krbu a krbových kamen.

Typy

Detektory otevření na dveře či okna

Zloději se k vám nejčastěji budou dostávat dveřmi nebo okny. Proto je i tento typ v nabídkách nejčastější. Oblíbené jsou v tomto případě magnetické detektory, u kterých jakékoliv otevření přeruší magnetické pole a spustí alarm.


Domovní alarmy

Jde o celou sadu čidel a detektorů, s nimiž různými způsoby zabezpečíte dům. Jsou řízené centrální řídicí jednotkou. Může jít o klasické i bezdrátové varianty.


Infrazávory

Zabezpečení, které spočívá ve vysílání jednoho nebo více paprsků, které jsou souvislé. Jakmile dojde k jejich přerušení - spustí se alarm. Běžný dosah je zhruba 20 metrů a paprsky můžete různě křížit a kombinovat.


Sirény

Jedná se o prostředek, jenž má zloděje v první řadě zastrašit. Dalším efektem je, že vaši sousedé a lidé v okolí budou vědět, že se u vás děje něco nepatřičného.

Funkce

 • Ovládání přes aplikaci - pokud chcete mít o zabezpečení neustálý přehled, vybírejte alarm s aplikací. Ta přidává funkce jako sledování na displeji telefonu, odemykání prostřednictvím NFC čipu nebo QR kódu, klasické zapnutí a vypnutí, možnost propojení s dalšími spotřebiči apod. Jde o užitečný krok na cestě k vaší chytré domácnosti.

 • Ovládání přes PC - jde o podobný případ a s podobnými možnostmi, jako tomu je u ovládání přes chytrý telefon. Zde je možné ovládat buď přes instalovaný program, nebo prostřednictvím webového rozhraní.

 • Časovač - hodí se, když potřebujete alarm zapnout pravidelně v určitou hodinu, nebo např. 10 minut po vašem odchodu.

 • Integrovaná kamera / možnost jejího připojení - nutnost v případě, že vám nestačí informace, že se něco děje, ale chcete také vidět, co se děje. U některých domovních alarmů je kamera přímo součástí dodávky, u jiných jako volitelné příslušenství. Třetí možností je pak připojení neoriginální webkamery, které ale bývá často technicky náročnější.

 • Displej - ať už jednodušší, který ukazuje čísla a písmena, nebo plně grafický, vždy vám zjednoduší ovládání vašeho alarmu. Zároveň zvyšuje váš přehled o tom, co je kde zapnuté, nebo co se zapnout má. U pokročilejších modelů může být displej LCD i dotykový, jak ho znáte z chytrých telefonů. Důležitá je čitelnost a podsvícení, aby byl čitelný ve tmě, stejně jako na přímém slunci.

 • Klávesnice - opět může být buď přímo součástí dotykového displeje, nebo samostatně. Nikdy by však neměla chybět. Přímo na ní totiž budete zadávat kód, jímž objekt zabezpečíte.

 • Dálkové ovládání - jde o další alternativu ovládání, aniž byste museli stát u kontrolního panelu. V porovnání s aplikacemi do telefonu nebo do počítače bývají možnosti většinou skromnější. Vypnutí, zapnutí nebo časovač byste jeho prostřednictvím měli ale vyřídit vždy.

 • Připojení dalších zařízení - tato možnost je častější u bezdrátových alarmů, kdy čidlo stačí napojit na domácí WiFi síť a spárovat s řídicí jednotkou. Ideální je samozřejmě pořizování čidel a detektorů té samé značky, ale v popisku nebo manuálu vybraného zařízení se o kompatibilitě dočtete víc.

 • Záložní baterie - levnější alarmy mívají tu nevýhodu, že stačí výpadek elektřiny a přestanou fungovat. Proto byste vy sami měli mít záložní zdroj energie, v opačném případě vybírejte modely se záložní baterií. Ta nabídne další provoz v řádu jednotek hodin (5–10), což většinou stačí na jakoukoliv opravu přívodu elektřiny.

 • Integrovaný mikrofon a reproduktor - pokud chcete prostřednictvím alarmu komunikovat s návštěvníkem, budete potřebovat mikrofon a reproduktor. Zároveň můžete na dálku vystrašit zloděje ve vašem domě, nebo dokonce radit komukoliv s odkódováním, pokud to bude třeba.

 • Integrovaná paměť - může jít o pokročilou paměť, např. na několik telefonních čísel, na která alarm automaticky zavolá, pokud dojde k narušení bezpečnosti. Ale stejně tak mohou mít alarmy integrovanou paměť na audio nebo videozáznamy. I když zde se spíš využívají paměťové karty o vysoké kapacitě.

Ovládejte alarm přes aplikaci v chytrém telefonu

Rady na závěr

 • Ovládání umístěte co nejblíže vchodovým dveřím. To samé platí i pro centrálu, kde se sbíhají všechny důležité informace. Pokud nemáte samostatnou technickou místnost, bude nejlepší instalovat oba prvky poblíž sebe.

 • Magnetické detektory patří na okna nebo dveře, především vchodové. Jestliže máte v některé z místností schované svoje cennosti, můžete rozmístit další detektory i na tyto konkrétní dveře.

 • Čidla pohybu by měla být v každé místnosti. Jen tak zaručíte kvalitní zabezpečení a pojistíte si případný výpadek jednoho čidla.

 • Kamery se tradičně umisťují ke vchodu a vstupům do místností.

 • Hlásiče kouře nebo různých plynů patří zpravidla do kuchyně, poblíž krbových kamen nebo do kotelny.

 • Detektory vlhkosti mají své místo u bojleru nebo pračky.

V naší nabídce najdete rovněž IP kamery, bezpečnostní dveře nebo cylindrické vložky.

Další užitečné články

Chytrá domácnost